Író: Frederick Forsyth, 1972
Megjelenés éve: 1988 IPM könyvtár; 2006 Alexandria Kiadó
A könyv 1963 november 23-án kezdődik Kennedy elnök meggyilkolásával. A történet egy fiatal újságíró-nyomozó véletlen reakciójával indítja meg a történet fő szálának fonalát, amit ezután keresztül-kasul vezet a könyv lapjain. Rengeteg kapcsolódó anyagot fűz a fő történetbe, hogy az olvasó képet tudjon alkotni az akkori rendszer, bürokrácia és adminisztráció szövevényes útjairól, egymást akadályozó jogrendszeréről.
Több szálat fűz egyszerre, de csak a fő szál ami folytonos, a többi el-elkalandozó majd önmagába visszaforduló, majd váratlanul feltűnő cselekményei teszik érdekessé a történetet.
A történet:
Miller, a fiatal újságíró véletlenül hozzájut egy, a Rigai lágerbe deportált, de a háborút túlélt zsidó naplójához. A naplót elolvasva rádöbben, hogy az abban leírtaknak közvetve köze van hozzá is, ezért elkezd nyomozni a táborparancsnok, Eduard Roschmann után. Szinte mindenhol elutasításra, közönyre, és törvények mögé bújó irodisták áthatolhatatlan falába ütközik. Szerencsére vannak akik segíteni is akarnak-tudnak, ezért szinte egész nyugat-európát bejárja az információmorzsák után. Eközben természetesen felkelti az ODESSA figyelmét is, akik mindent megtesznek előbb az akadályozására, később az elhallgattatására.
A vakszerencse veszi a vállára Millert, aki egy véletlen folytán megismerkedik egy volt SS tiszttel, aki nagy segítségére van az ügy felderítésében….
Természetesen, ez a könyv NEM a világháborúról szól, de már csak azért is érdekes elolvasni, mert egy olyan területet feszeget, amit mindmáig nem sikerült megfejteni.
Írta: GixerCool