„Embertartalékaink kiapadhatatlanok!" - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Titkosszolgálat a Gulag kutatói ellen

Az orosz titkosszolgálat, az FSZB tagjai pár nappal ezelőtt letartóztatták Mihail Szuprun orosz történészt, aki a második világháború idején Gulagra küldött német hadifoglyok sorsát kutatta.
 
Az FSZB-nek nem ez az első ilyen akciója: idén januárban mi is beszámoltunk arról, amikor a Memorial orosz jogvédő szervezet szervereit lefoglalták, majd a nemzetközi felháborodás hatására visszaszolgáltatták a Gulag legnagyobb virtuális archívumát tároló adatbázist. Szuprun letartóztatásakor a férfi lakását is átkutatták, és minden személyes, illetve kutatási anyagát is elvitték. A hatóságok a magánjog megsértésével vádolják, és ha elítélik, akár négy évet is börtönben tölthet. Az FSZB letartóztatta azt a tisztviselőt is, aki a történész kutatásait egy 40 ezer, 1945-56 közötti német Gulag-áldozat neveit tartalmazó listával segítette.

Az ügy hatalmas felháborodást váltott ki Németországban a vezető történészek között. Szerintük ez annak a Sztálin rehabilitálásért küzdő politikai szervezkedésnek az eredménye, amely elnyomná a független és objektív történészi kutatásokat, és megszüntetne minden, a rezsim áldozataival foglalkozó vizsgálatot, leállítaná a Gulag történetével kapcsolatos kiterjedt szakmai munkát is. A letartóztatás meglepte a német Vöröskeresztet is, akik a történeti kutatás birtokában remélték megnyugtatóan rendezni a második világháborúban fogságba esett, majd eltűntnek nyilvánított katonák ügyét.

Az arhangelszki Pomorszkij Egyetem kutatója a Vörös Hadsereg által elfogott, és Gulagra küldött német hadifoglyok történetét, illetve a Dél-Oroszország területén élő, Sztálin által deportált német nemzetiségűek sorsát kutatta, akik egytől egyig táborokba kerültek. Az Arhangelszk közelében felállított tábor különösen hírhedt: a hosszú tél miatt a foglyok jobbára csak egy évet bírtak ki.
 
Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább