„Csak azért írtam alá, mert úgy gondoltam, hogy az idős gentleman kiváncsi az aláírásomra.” - Adolf Hitler

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Palackba zárt üzenet a haláltáborból

Ceruzával írt, palackba göngyölített titkos üzenetre találtak az auschwitzi koncentrációs tábor közelében zajló rekonstrukciós munkálatok során lengyel munkások; az üzenet hét fiatal fogoly nevét, rabszámát és címét tartalmazza - számoltak be hivatalos források hétfőn.
 
A tábor közelében egy pincét renováló munkások találtak egy falba rejtett üzenetet, amely 1944. szeptember 9-én íródott és hat lengyel, valamint egy francia fogoly adatait tartalmazza. Mint az az üzenet utolsó mondatából kiderült, a halál árnyékában lévő rabok mindegyike 18 és 20 év közötti volt. "Fiatalemberek voltak, akik valamilyen nyomot akartak hagyni létezésükről" - mondta Jaroslaw Mensfelt, az auschwitzi múzeum szóvivője. Ketten közülük túlélték a koncentrációs tábor szörnyűségeit, a többi fogoly sorsáról azonban a szóvivő nem adott felvilágosítást.
 
ausch
 
A munkások a nácik által Auschwitznak nevezett Oswiecim főiskolájának építkezésén törtek ki éppen egy falat az alagsorban még április 20-án, amikor felfedezték a palackot - számolt be Monika Bartosz, az intézmény szóvivője. Az üzenetet vélhetően egy cementeszsák darabjára írták - tette hozzá.

Az oktatási intézmény három épületét a háború alatt raktárként használták az SS csapatok. A tábortól néhány száz méterre lévő épületek pincéit betonnal erősítették meg, hogy légiriadó esetén búvóhelyként szolgáljanak. A munkát tábori foglyokkal végeztették el. A szakértők megerősítették a feljegyzés hitelességét, az üzenetet május elején adják át a múzeumnak.

A nácik 1940-ben állították fel a tábort, ahol 1,1 millió ember vesztette életét. A meggyilkoltak többsége zsidó fogoly volt, de nem zsidó lengyelek és romák is meghaltak Auschwitz-Birkenauban.
 
Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább