A szovjet hadseregben nagyobb bátorság kell a visszavonuláshoz, mint az előrenyomuláshoz." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Megtalálták az eredeti Schindler-lista egyik másolatát

Megtalálták az eredeti Schindler-lista egyik másolatát; a 13 oldalas, 801 nevet tartalmazó megsárgult példány alapján született az Oskar Schindler német gyáriparos által megmentett zsidók történetéről szóló könyv.

20398

A most előkerült dokumentum másolata annak a listának, amely a Schindler által gyáraiban alkalmazott, és ezáltal a haláltól megmentett 1100 zsidó férfi, nő és gyerek többségének a nevét tartalmazta. A kutatók szerint ez alapján készült Thomas Keneally Schindler bárkája című könyve. „Ez az a lista, amelyet Tom használt a Schindler bárkája című könyv megírásakor, és ez irányította rá a világ figyelmét Schindler tetteire” - mondta az új-dél-walesi szövetségi állami könyvtár történész kurátora. „Bár egy másolat másolata, mégis megindító dokumentum” - mondta Olwen Pryke, aki 2008 végén botlott bele a papírokba. „Ha belepillantasz, a megmentett életeket látod” - tette hozzá.

Keneally Schindler bárkája című munkája - amelyet Schindler listája címen is kiadtak - volt az alapja Steven Spielberg 1993-ban Oscar-díjat nyert filmjének. Az író eladta a könyvvel kapcsolatos aktáit, jegyzeteit, és kutatási dokumentumait egy kéziratokra specializálódott ügynöknek, az ausztráliai könyvtár tőle vette meg a hat doboznyi dokumentumot 1996-ban. A kurátorok azonban nem vették észre, hogy a dobozok egyikében a lista egyik példánya is ott pihen. Keneally a listán 173. sorszám alatt található Leopold Pfefferbergtől jutott a dokumentumhoz, Pfefferberg kettejük 1980-as találkozója alkalmával sürgette Keneallyt, hogy írja meg Schindler történetét.

Mint arról a szerző a Sydney Morning Herald című lapnak beszámolt, irattárcájában hordta a listát, mialatt bejárta a világot, hogy kutatásokat végezzen a könyvhöz, amely 1982-ben elnyerte a rangos brit Booker-díjat. Később a többi anyaggal együtt eladta. „Ez volt életemben az egyetlen alkalom, amikor valaki egy rendkívüli történetet kínált fel nekem, és én valóban csináltam is belőle valamit” - mondta Keneally az újságnak. Pryke szerint a megsárgult papírt, amely egy indigómásolat másolata, korabeli német újságkivágások és Keneally jegyzetei mellett találták meg.

 

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább