A német katonai temetőt a chebi városi temető civil részében alakították ki, s a terület rendbetételéhez a német fél mintegy 25 millió koronás összeggel járult hozzá. A temetéssel kapcsolatos ügyeket a külföldi katonai sírokat gondozó német szervezet intézte el a várossal májusban megkötött szerződés alapján. A cseh területen elesett német katonák földi maradványait a külföldi német katonai sírokat gondozó szervezet a kilencvenes évek közepétől kezdve gyűjtötte össze, de miután elfogyott a pénze, a mintegy 5000 katona maradványait ládákban elraktározták az észak-csehországi Ústí nad Labem egyik elhagyott ipartelepén.
A Mladá Fronta Dnes című lap 2006 márciusában nyilvánosságra hozta a dolgot, aminek következtében országos botrány támadt, s a cseh és a német fél tárgyalásokat kezdett a helyzet mielőbbi rendezése érdekében. Az akkor megszületett cseh-német megállapodás értelmében a koporsókat ideiglenesen a brdy katonai körzetben raktározták el. A németek 2008-ig bérbe vették a területet, s fizetik az összes további költséget is. A német katonák végső nyughelyéről azonban éles sajtóviták folytak. Csehországi eltemetésük ellen különösen az egykori antifasiszta ellenállók és a kommunisták emeltek kifogásokat. Több hely is felmerült, de a helyi önkormányzatok a bírálatoktól tartva sorra visszakoztak. Cheb önkormányzata viszont vállalta az ügyet, s időközben elkészült a német katonai temető is.
Cheb (német nevén: Eger) Csehország szudétanémet határvidékén fekszik, s a II. világháború előtt a helyi lakosok többsége németnek vallotta magát. A II. világháború után, a hírhedt Benes-dekrétumok alapján a németeket háborús bűnösnek nyilvánították és kitelepítették a korabeli Csehszlovákiából.
Európában általános szokás, hogy a háborúban elesett katonákat abban az országban temetik el, ahol életüket vesztették.