"A múzeumból a Prága melletti Lesanyba szállítjuk a harckocsit, ahol átvizsgálják és felújítják. Célunk, hogy újra harcképes állapotba hozzuk a tankot" - mondta kedden az MTI tudósítójának Ales Knízek, a hadtörténeti múzeum igazgatója. A múzeumban kedden nagyszabású kiállítás nyílt a drámai eseményekkel teli 1938-as évről és a csehszlovák hadsereg mozgósításról. A katonákra végül is Prágának nem volt szüksége, mert négy korabeli nagyhatalom szeptemberben Münchenben úgy döntött, hogy Csehszlovákiának át kell adnia a szudétanémetek lakta vidékeit a náci Németországnak. Edvard Benes csehszlovák elnök lemondott, s Nyugatra emigrált. Prága a kapitulációt elfogadta, így a müncheni egyezmény gyakorlatilag az 1918-ban létrejött Csehszlovák Köztársaság végét is jelentette.
A hadtörténeti múzeum kiállítása az augusztusi-szeptemberi eseményekre összpontosít, s az érdeklődők mintegy 400 kiállítási tárgyat tekinthetnek meg. Ezek többsége a korabeli csehszlovák hadsereghez kötődik, s most került első ízben a nagyközönség elé. A fegyvereken és az uniformisokon kívül a kiállításon megtekinthető a csehszlovák határ mentén felépített erődök modellje is.
A két világháború közti időszakban a cseh fegyvergyárak a világon a legkorszerűbbek közé tartoztak, s Észak-Amerikát kivéve az összes kontinensre exportálták termékeiket. A pilseni Skoda, amely az Osztrák-Magyar Monarchia legnagyobb fegyvergyára volt, a Csehszlovák Köztársaságban is megtartotta pozícióját és színvonalát. A Skoda LT 35 típusú tankot a harmincas években fejlesztette ki és gyártotta a Skoda.