Az M18 „Hellcat” típusú harckocsit, amelyik az egyik leghíresebb amerikai típus volt a második világháborúban, a General Motors konszern egyik részlege a Buick gyártotta 1943-1944-ben. A páncélvadásznak tervezett lánctalpasból összesen 2.507 db-ot gyártottak. Az amerikai hadsereg 1957-ig tartotta szolgálatban és még a koreai háborúban is bevetették. Ennek egyik felújított példánya most megvásárolható 244.000 dollár összegért.
Kitűnő állapotban van a működőképes M18 „Hellcat” páncélvadász
A Northeast Military Vehicle Services LLC (Északkeleti Katonai Járműjavító) arról adott tájékoztatást, hogy az M18 SN1240 harckocsi kitűnő állapotban van. A harcjármű nemrégiben esett át egy teljes felújításon, amelynek költsége több mint 300.000 dollár volt. Az M18-as egy sikeres vétel esetén gyakorlatilag azonnal használatba vehető, mivel működőképes állapotban van. A jelenlegi tulajdonosnak más pénzügyi kötelezettsége van, ezért adja el áron alul a tankot.
A torony is működőképes, ám a 76 mm-es AT M1A2 típusú harckocsiágyú természetesen nem használható. Csak összehasonlításképpen a 2015-ös Dodge Challenger SRT Hellcat típusú autónak egy 6,2 literes 707 LE-s, V8-as kompresszoros HEMI motorja van, míg a 17,7 tonna súlyú harckocsiba egy 400 LE-s, 9-hengeres Continental R-975-C4 dugattyús (repülőgép)motort építettek annakidején. Ez tonnánként 22,6 LE-t jelent. Az M18-as hatótávolsága 168 km, a végsebessége elérheti úton a 92 km/h-t is.
A tulajdonos azt nyilatkozta, hogy a C4-es motor olyan erős, hogy emelkedőn is képes volt minden gond nélkül nagyobb sebességet váltani. Ez elég érdekes képesség egy 72 éves veterán járműtől, amely a győzelem kivívásában nagy szerepet játszott.
Megvásárolható a legendás amerikai harckocsi
Az M18-as amúgy megkülönböztetett helyet vívott ki magának az amerikai hadtörténelemben. Ugyanis egy különleges rekord is a nevéhez fűződik, mivel ez volt a második világháború leghatásosabb páncélvadász harckocsija, amelyiknek a legmagasabb volt a győzelem-veszteség aránya az amerikai harckocsik közül.
Felhasznált irodalom:
Videó:
Írta: Kiss Kálmán