1. Az elsősorban Adolf Hitler kedvenc rendezőjeként ismertté vált, 2003-ban 101 éves korában elhunyt Leni Riefenstahlt sokan a 20. század egyik legtehetségesebb dokumentumfilmeseként tartják számon.
2. Hitler 1932-ben a Balti-tengerhez hívta üdülni Riefenstahlt, akinek ígéretet tett, hogy a nácik hatalomra kerülése esetén propagandafilmek készítésére kap majd megbízásokat.
3. A rendezőnő 1934-es nürnbergi náci pártkongresszusról készített Az akarat diadala című filmje számos kritikus szerint a filmművészet egyik csúcsteljesítménye.
4. George Lucas a klasszikus Csillagok háborúja-sorozat első részének zárójelenetéhez Az akarat diadalából merített ihletet.
5. A rendezőnő 1936-os berlini játékokról készített Olimpia című munkájában számos technikai újítást alkalmazott, többek között a lassított felvételt, vagy a futók mozgását síneken követő kamerát.
6. A rendezőnő Mélyföld című filmjéhez egy koncentrációs táborból kapott "kölcsön" roma származású statisztákat, akiket nem fizettek ki, és sokan közülük nem élték túl a holokausztot.
7. Bár Riefenstahlt a második világháború után amerikai és francia hatóságok három éven át előzetes letartóztatásban tartották, és többször idézték bíróság elé, végül nem találták bűnösnek.
8. Az életének utolsó szakaszában víz alatti fotózással foglalkozó Riefenstahl 71 éves korában tanult meg búvárkodni.
9. Riefenstahl 100. születésnapjára készítette el utolsó, Víz alatti impressziók című dokumentumfilmjét.
10. A rendezőnő rajongói közé tartozott Michael Jackson, Andy Warhol és Madonna is.
Forrás: Múlt-kor