Az internet sztárja lett az a rég nem látott fotón található német férfi, aki dacolva a náci szokásokkal, leengedett karokkal "üdvözli" az egyik német hajó vízre bocsátását.
A helyszín Hamburg, az év 1936. Hatalmas tömeg fogadja a német haditengerészet egyik gyakorló hajójának vízre bocsátását, mindezt az obligát náci karlendítéssel. Egyvalaki azonban keresztbefont karokkal, rezignáltan követi figyelemmel a jeles eseményt.
Csak 1991-ben derült ki, hogy az illetőt August Landmessernek hívják és a hamburgi Blohm + Voss hajógyárban dolgozott. A fotó népszerűsége azóta is töretlen, legutóbb a legnagyobb közösségi oldalon bukkant fel és szerzett magának villámgyorsan 130 ezer támogatót.
Landmessernek személyes okai voltak arra, hogy a maga módján így tiltakozzon a náci rezsim ellen. A férfi 1931-ben lépett a Nemzetiszocialista Német Munkáspártba (NSDAP), ahonnan 1935-ben zárták ki, mivel zsidó nőt vett feleségül, amit a nürnbergi törvények súlyosan szankcionáltak.
A férfinek két gyermeke született Irma Ecklertől, azonban „fajgyalázás" vádjában bűnösnek találták és bebörtönözték. Irmát a Gestapo tartotta fogva a hamburgi Fuhlsbüttel börtönben, gyermekeitől távol.
Landmesser 1941-ben szabadult, majd kivezényelték a frontra. Hamarosan eltűnt személynek (Missing in action, MIA) nyilvánították; valószínűleg a háborúban hunyt el. A férfi egyik lánya, Irene, 1996-ban írt családtörténeti könyvében vall az akkori évekről, apjáról, a megpróbáltatásokról és a család szétszakításáról.
Forrás: Múlt-kor