Megállapodást kötött a burmai kormány és egy brit cég a délkelet-ázsiai országban felfedezett világháborús repülőgépek feltárásáról. A tervek szerint több tucat olyan Spitfire típusú vadászgépet ásnak ki, amelyeket a brit csapatok ládákban temettek el Burmában a második világháború végén.
16 éves előkészítést követően Nagy-Britannia nevében David Cundall aláírta azt a szerződést, amely az elveszett Royal Air Force gépek kiásását és Európába szállítását teszi lehetővé. A vadászgépeket állítólag Mountbatten earljének parancsára csomagolták ládákba és rejtették el a brit erők Burmában röviddel az előtt, hogy az Egyesült Államok 1945. augusztus 6-án lebombázta Hirosimát.
Áprilisi burmai látogatása során David Cameron brit miniszterelnök szóbeli megállapodást kötött Thein Sein burmai elnökkel az eltűnt repülőgépek feltárásáról. A rangooni brit nagykövetség közleményben tudatta: az újonnan aláírt megállapodás lehetőséget nyújt a burmai kormánnyal való együttműködésre a „feltárásban, a helyreállításban és a vadászgépek bemutatásában".
A feltárási munka várhatóan e hónap végén veszi kezdetét. A föld alatt rejtőzködő Spitfire 14-esek száma ugyanakkor még nem tisztázott, Htoo Htoo Zaw, Cundall burmai partnere, a Shwe Taung Paw nevű cég ügyvezető igazgatója legalább hatvanra teszi a számukat; a korábbi becslések 20 és 36 között mozogtak. Azonban még ez a szám is jelentős növekedést jelentene a Spitfire gépparkra nézve: összesen 21 ezer épült belőle, ugyanakkor mára csak 36 van működőképes állapotban.
„Ez lesz a legnagyobb számú Spitfire flotta a világon" – mondta Htoo Htoo az Associated Pressnek. „Azt akarjuk, hogy az emberek láthassák ezeket a történelmi gépeket, s hogy feltárásuk tovább erősítse a Mianmar és Nagy-Britannia közötti kapcsolatokat" – fűzte hozzá.
A Myanmar Ahlin nevű helyi újság beszámolója szerint Cundall eddig 160 ezer fontot (55 millió forint) költött az elveszett gépek megtalálására. Állítása szerint áprilisban egy névtelen befektető biztosította pénzügyi támogatásáról a repülőgépek feltárását illetően, augusztusban a Birmingham Postnak pedig már azt mondta, hogy látni akarja a légi járművek hazatérését. „A Spitfire-ök ritka szép repülőgépek és nem szabad hagyni, hogy idegen földben sínylődjenek. Megmentettek minket az angliai csatában, ezért meg kell őket őriznünk" – így Cundall.
Forrás: Múlt-kor