20. századi hamisítvány lehet a nácik által megtalált, meteoritból kifaragott buddhista szobor – állítja egy szakértő.
Egy vallástörténész úgy véli, hogy a nácik tibeti expedíciója során fellelt, meteoritból kifaragott szobor egyszerű hamisítvány. Bár azt nem vitatják, hogy a buddhista szobrot vasban és nikkelben gazdag meteoritból faragták, sokan kétségbe vonják az alkotás eredetiségét.
Achim Bayer, a dél-koreai Dongguk Egyetem vallástörténésze szerint a szobor 'pszeudo-tibeti' jellemvonásokkal bír, egyszerű reprodukció, amelyet valamikor 1910 és 1970 között készítettek Európában. Ilyen vonás például az európai stílusú bokacipő, a nadrág, a cső alakú hosszú ujjú, a szakáll, a csupán egyetlen fülnél látható fülbevaló, s az inkább a római időkre semmint a buddhista istenségekre jellemző köpeny.
A Meteoritics & Planetary Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmányukban Elmar Bucher (Stuttgarti Egyetem) és kollégái azt írták, hogy a szobor az Ernst Schäfer etnológus-zoológus és felfedezőcsapata által indított 1938-1939-es tibeti expedíció jóvoltából került Németországba, majd később egy magángyűjtő kollekciójába vándorolt.
Bayer egy német történészre hivatkozva megkérdőjelezi a teóriát, s inkább arra gyanakszik, hogy a szobrot az antikvitás egyre bővülő piaca számára készítették, a náci expedícióval való kapcsolatot pedig a darab értékének növelésére találták ki.
Forrás: Múlt-kor