Csontvázszerű, hajlott hátú alakok idézik fel egy fotón a Borneó szigetén a második világháború idején halálmenetbe kényszerített 2400 ausztrál és brit katona emlékét.
Amikor John Tulloch úgy döntött, hogy felderíti a szövetséges foglyok hírhedt 1945-ös sandakani halálmenetének ismert útvonalát, valószínűleg nem gondolt arra, hogy a helyszínen készített felvételei túlmutatnak a katonák pokoljárásának puszta dokumentálásánál.
A már nyugdíjas éveit töltő egykori tiszt Borneo szigetén járta újra a hadifoglyok kálváriáját, azt az útvonalat, ahol egykoron több ezer szövetséges katonát hajtottak erőltetett menetben az ázsiai szigeten. Amikor visszanézte képeit, érdekes jelenségre bukkant: az egyik képen hajlott testű, csontvázszerű alakok vonulnak, pontosan úgy, ahogy tették azt a katonák hét évtizeddel ezelőtt.
A hátborzongató kép a szövetséges katonák halálmeneteit idézi fel. A második világháborúban mintegy 2400 szövetséges katonát és 3600 indonéziai civilt illetve munkaszolgálatost kényszerítettek a Sandakanból Ranauba tartó halálmenetbe; közülük csupán hat ausztrál katona élte túl a megpróbáltatásokat, ők mindannyian megszöktek. A japán hadsereg célja ezzel az volt, hogy a szövetségesek ne tudják felszabadítani a táborokat és kimenteni a katonákat.
A hadifoglyoknak egy hónapon át kellett menetelniük a rekkenő hőségben, mezítláb, összesen 240 kilométeren keresztül. A Brit Királyi Tüzérséghez tartozó, ma 65 éves férfi még 2010-ben készített több mint kétszáz digitális felvételt autójából az egykori útvonalon. A látomásszerű képet valószínűleg a műszerfalon hagyott mintás törülköző visszatükrözése okozhatta, miközben Tulloch a fotót készítette - írja a Daily Mail.
Forrás: Múlt-kor