Bizottságot alakított a görög kormány annak megvizsgálására, hogy vajon Németország még mindig tartozik-e a balkáni országnak jóvátétellel a nácik háborús bűnei miatt. Az ingatag lábakon álló koalíció ezzel a görög parlament szélsőségeseit csendesítené le.
Krisztosz Sztaikurasz pénzügyminiszter-helyettes hétfői döntésének értelmében a görög Állami Számvevőszék négy szakemberének a jövőben az lesz a feladata, hogy átrágják magukat a „német jóvátétellel kapcsolatos” történelmi forrásokon, majd az év végén referáljanak, mire jutottak a témában.
A bejelentésre akkor került sor, mikor Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök éppen arról próbálja győzködni koalíciós partnereit, hogy hagyják jóvá a külföldi hitelintézetek által követelt 11,5 milliárd eurós megszorító csomagot, s azon fáradozik, hogy lenyugtassa a parlamenti ellenzéket. Sztaikurasz szerint a vizsgálat „realisztikusan, hideg fejjel” fog történni.
A háborús jóvátétel régóta napirenden van Görögországban, ahol több ezren haltak meg az országot okkupáló náci csapatok kegyetlenkedéseinek következtében. Különösen a neonáci és a szélsőbal követeli az ügy felmelegítését – ama két párt, amely a megszorítások ellen kampányolva komoly sikereket tudott felmutatni a júniusi választásokon.
Az 1946-os párizsi konferencián megállapított, átszámítva 5 milliárd eurós jóvátételből csak 100 milliót fizetett vissza Németország – állítja a görög vezetés, az azonban egyelőre nem világos, hogy Athén milyen jogi alapra hivatkozik. Berlin áprilisban még azt közölte, hogy lezártnak tekinti az ügyet, mivel szerinte már fizetett Görögországnak. Ráadásul februárban a hágai Nemzetközi Bíróság is úgy határozott, hogy Németország immunitást élvez a külföldi bíróságokon folyó, a második világháború áldozatai által benyújtott keresetek alól.
Forrás: Múlt-kor