„Ennyire még soha nem álltak úgy a dolgok a történelem során, mint most." - Dwight D. Eisenhower

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

A polgármester elismerte Brüsszel szerepét a zsidók deportálásában

A brüsszeli polgármester egy vasárnapi megemlékezésen most először hivatalosan elismerte, hogy a belga főváros vezetése szerepet játszott a zsidók második világháborús deportálásában. A szocialista párti Freddy Thielemanns felidézte, hogy 1940-ben az akkori polgármester, Van De Meulebroeck hozzájárult a fővárosban lakó zsidók 5640 nevet tartalmazó listájának összeállításához.

brusszel zsidosag

E zsidólista nélkül nem lett volna annyira hatékony a lépésenként végrehajtott letartóztatás-sorozat, valamint az 1942. szeptember harmadikán és negyedikén végrehajtott razzia sem - mondta, és az utóbbi esemény hetvenedik évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a brüsszeli városvezetés nevében bocsánatot kért az elődök cselekedeteiért.

A polgármester szerint a történészeknek az eddiginél pontosabban fel kell tárniuk, milyen szerepet játszott Brüsszel a zsidóüldözésben. Belgium 1940 és 1944 között német katonai megszállás alatt volt. A németeket Belgiumban főként a flamand Waffen-SS alakulata segítette készségesen a zsidók elleni műveletekben.

A Le Soir című francia nyelvű brüsszeli lap internetes beszámolója szerint a belgiumi zsidó közösség azt reméli, hogy egy hét múlva - amikor az Auschwitzba való tömeges útnak indítás hetvenedik évfordulójáról emlékeznek meg a mecheleni Dossin laktanyánál - Elio Di Rupo miniszterelnök is hivatalosan megköveti a zsidóságot a második világháború alatti belgiumi zsidóüldözésért.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább