A szovjet hadseregben nagyobb bátorság kell a visszavonuláshoz, mint az előrenyomuláshoz." - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Vita Wagner náci múltjáról

Zajlik az élet a Wagner-család körül: Katharina Wagner a jövőre esedékes Wagner-bicentenárium előtt végleg tisztázná a familia náci kötődését a családtagok levelezésének nyilvánosságra hozatalával. A családtagok nem ennyire lelkesek, az ügy akár bíróságon is folytatódhat.

37076

Katharina Wagner, a Wagner-fesztiválok (Bayreuthi Ünnepi Játékok) rendezője azt szeretné elérni a családtagoknál, hogy hozzanak nyilvánosságra minden olyan levelet, amely egyszer és mindenkorra tisztázná a Wagner-család náci kötődését – köztük azt a dokumentumot is, amelyet Hitler írt a brit Winifred Wagnernek.

A 34 éves Katharina Wagner úgy látja, hogy a csöndbe burkolózás nem járható út, különösen az után, hogy Wagner náci kötődéséről már régen lehullt a fátyol. Katharina apját, Wolfgang Wagnert állítólag szorosabb kötelék fűzte Hitlerhez, akit a Führer csak „Onkel Wolfnak" szólított. A brit születésű nagyanyja, Winifred Wagner Hitler szeretője volt, nagyapja, Siegfried Wagner pedig egyenesen támogatta a náci rezsim vezetőjének antiszemita nézeteit. Hitler egyébként valóban rajongott Wagner zenéjéért, de a párt tagjai kevésbé lelkesedtek az eposzokért, és csak a Führer miatt látogatták az előadásokat.

Wagner antiszemitizmusa miatt tabunak számít Izraelben, de tavaly ebben is enyhülés történt: először lépett fel és adott elő Richard Wagner darabot izraeli együttes Bayreuthban. Megoldandónak tartja Katharina Wagner azt is, hogy a náci múlttól elszakadjon a fesztivál, különösen azért, mert jövőre lesz a Wagner-bicentenárium. Két történész is munkálkodik ezen, az ükunoka szerint akár már 2013-ra elkészülhetnek elemzésükkel.

Nem osztja mindenki Katharinának a családtörténet átláthatóvá tételéről szóló felhívását. Amélie Hohmann, Winifred Wagner unokája kifejezetten ellenzi a javaslatot; Katharina azonban nem hagyná annyiban a dolgot, s jogi lépéseket helyezett kilátásba, amennyiben a családtagok nem bizonyulnak együttműködőnek az ügyben.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább