Aktivisták azért küzdenek, hogy megvásárolják Nagy-Britannia legjobb állapotban fennmaradt második világháborús légibázisát, a RAF Bicestert a védelmi tárcától, amivel lehetőségük nyílna arra, hogy ott repüléstörténeti múzeumot alakítsanak ki.
Megszabadulna az egyik tulajdonában levő, 348 hektáros bicesteri ingatlanjától a brit védelmi minisztérium. Önmagában a hír lépné át a média ingerküszöbét a szigetországban, azonban többről van szó egyszerű adásvételnél. A hatalmas terület, és az ott található 12, különleges jelentőséggel bíró (a brit örökségvédelem szerint Grade II-es) épület egykoron fontos része volt a brit Királyi Légierőnek, a RAF Bicester pedig a legendás – szinte már-már elfeledett – Bombázó Parancsnokság időkapszulájaként is felfogható.
A Bomber Command Heritage (BCH) önkéntesei most megvásárolnák a területet, ahol a tervek szerint egy repüléstörténeti múzeumot alakítanak ki. A szervezet nem sokat ült babérjain, máris maga mögött tudhatja a helyi önkormányzat támogatását, a héten pedig kezdetét veszi az a kampány, amelynek célja, hogy minél több pénz összegyűljön az akvizícióra.
A bázist a háború után raktárként hasznosították, így az épületek némileg megváltoztak, de az English Heritage szerint a terület a maga nemében egyedülálló, mivel ez Nagy-Britannia legjobb állapotban fennmaradt világháborús légibázisa. Még ma is áll az irányítótorony, szinte érintetlenek a hangárok, a csarnok és a lőszerraktár is. A szervezet azóta megkongatta a vészharangot, miután úgy találták, hogy a bázis 18 épületének állaga sokat romlott.
Az örökségvédők úgy látják, hogy a bázist körülbelül kétmillió fontért tudnák megvenni, de további 35 millió fontot emészthet fel a felújítása, s hogy a területet igazi turistalátványossággá varázsolják.
A RAF Bicestert először a Royal Flying Corps kezdte használni 1917-ben, majd a 12. repülőszázad vette birtokba a második világháborúban.
Forrás: Múlt-kor