„Nem ígérhetek semmi mást csak vért, gürcölést, könnyeket és izzadságot.” - Winston Churchill

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Ezer bomba hullott az USA-ra a második világháborúban

A második világháború kevéssé közismert fegyverei a gyújtóbombákat szállító hőlégballonok, az úgynevezett fugo-k voltak, amelyek medúzaként szelték át az óceánt. Ezek a szerkezetek azért is voltak különlegesek, mivel egyedüliként a hőlégballonokkal sikerült csapást mérni az Egyesült Államok területére.

Körülbelül tízezer gyújtóbomba repülte át ily módon a Csendes-óceánt 1944 és 1945 között. S habár a fennálló légáramlatok segítették a japán hadsereget a fegyverek célba juttatásában, a szél önmagában nem tette lehetővé, hogy az Egyesült Államok ellen hatékonyan fellépjenek.

bom

A japán iskolások – bár mit sem tudtak munkájuk valódi okáról – azt a nemes feladatot kapták, hogy hatalmas, közel tíz méter átmérőjű hőlégballonokat készítsenek. A prototípusokat papírból eszkábálták össze, de később selyemszövetet használtak ezek megalkotására. A hidrogéngázzal töltött légballonok elég lendületesnek bizonyultak ahhoz, hogy a 15 kilogramm tömegű bombákat el lehessen velük szállítani – plusz néhány gyújtóbombát és homokzsákot.

Amikor felemelkedtek, a ballonok ezer méter magasan szálltak, s elérhették akár a 190 kilométer/órás sebességet is. A navigátorok nélküli, a homokzsákok „kivetésén” alapuló szerkezetek közül meglepően sok érte el az Egyesült Államok partjait. A körülbelül kilencezer útjára indított bomba közül ezer ért földet, a többi még a levegőben felrobbant és az óceánba hullott. A bombák sikerét jelzi, hogy néhányuk olyan távoli államokba is elsodródott, mint Kansas vagy Texas, de volt olyan is, amely Kanadában vagy Mexikóban kötött ki.

Habár a bombák több tüzet is okoztak, az amerikai vezetők arra kérték az amerikai lakosokat, hogy ne beszéljenek a hallottakról-látottakról. A bombák bevetése egészen 1945-ig nem járt halálos áldozatokkal. Ekkor azonban egyszerre hatan – köztük öt gyermek – vesztette életét egy piknik során; az áldozatok megérintették a bombát, mire az felrobbant és azonnal kioltotta az életüket.

A bűnbánó japán gyermekek a nyolcvanas években papírrepülőkkel kísért levélben nyilvánítottak részvétet az áldozatok hozzátartozóinak. „Olyan fegyvereket készítettünk, amelyek embereket öltek, de mi csak azt tudtuk, hogy Amerika háborús ellenfelünk. Belegondolni abba, hogy ezek emberek életét vette el! Mélységes szomorúsággal tölt el bennünket” – írják.

 

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább