Kiemelnek egy ritka második világháborús német bombázót a Keleti-tengerből: a Stuka néven ismert harcirepülőgép-típusból mindössze kettő maradt fenn sértetlenül.
A Rügen térségében lezuhant repülőgépet a német hadsereg búvárai hozzák felszínre. A hét végén egyebek között az egy tonna súlyú motort emelték ki. Hétfői beszámolók szerint biztosra vehető, hogy egy Junkers Ju 87-es, vagyis Stuka típusú zuhanóbombázó roncsa fekszik a 18 méter mély hullámsírban, de a repülő azonosítására alkalmas jelzéseket egyelőre még nem tudták feltárni. Fegyvert és lőszert nem találtak a fedélzeten. A szakértők ennek alapján feltételezik, hogy a gép egy olyan egységhez tartozott, amely a háború utolsó szakaszában fedélzeti fegyverzet és bombák nélkül a szövetségesek által ellenőrzött Flensburgba repült, hogy megadja magát.
A repülőt a drezdai Német Hadtörténeti Múzeum megbízásából hozzák fel a tengerből. A restaurálást követően Berlinben állítják majd ki. A Ju 87-es típust a harmincas évek közepétől egészen 1944-ig gyártották, nagyjából 6000 darab készült belőle. Az egyfedeles, egymotoros, kétszemélyes gépet a spanyol polgárháborúban vetették be először. Úgynevezett precíziós bombázásra, pontosan meghatározott célpontok megsemmisítésére használták. A pokoli zajt keltő szirénájáról hírhedt Stuka fegyverzete szegényes volt, ráadásul viszonylag lassan repült. Manőverezési képessége gyenge volt, ezért könnyű préda volt a vadászgépek számára. Teljes egészében mindössze kettő maradt fenn, az egyiket Londonban, a másikat Chicagóban állították ki.
Forrás: Múlt-kor