„Nem ígérhetek semmi mást csak vért, gürcölést, könnyeket és izzadságot.” - Winston Churchill

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

A katonák féltékenységére játszottak a náci röplapok

A harci morált csökkenteni, rábírni a katonákat a dezertálásra - a náci propagandagépezet röplapokkal próbált volna nyugtalanságot szítani a szövetségesek között, egymásnak ugrasztva a katonákat, míg máskor a férfiak féltékenységére játszott rá. A várt eredmény elmaradt, az Egyesült Államok 16 millió katonájából alig 21 ezren dezertáltak.

naci roplapok

A röplapokat az amerikai hadsereg Fort Leavenworth-i összhaderőnemi kutató könyvtára őrizte meg, s 1944 és 1945 között szórták szét a szövetséges csapatok között Olaszországban és Franciaországban, abban az időben, amikor a nácik kétségbeesetten küzdöttek azért, hogy megfordítsák a háború számukra végzetesen alakuló menetét.

A legtöbb röplap a katonák féltékenységére apellált. A The Girl You Left Behind (A lány, akit hátrahagytál) címet viselő irat például hosszasan ecseteli, hogy az otthon maradt lányoknak és asszonyoknak éppen valaki más okoz örömöt, miközben a fiatal férfiak és férjek Európában éppen harcolnak, Az írás célja egyértelmű volt: lelohasztani a harci kedvet és dezertálásra buzdítani a katonákat. Volt olyan is – ez a While You Are Away címet viseli –, amelyik a brit katonákat akarta összeugrasztani az amerikaiakkal, azt állítva, hogy az Egyesült Királyság területén állomásozó amerikai hadsereg tagjai brit nőkkel fekszenek össze.

A németek úgy gondolták, hogy akadnak olyanok is, akik inkább házi kedvencük bizonytalanná vált sorsa felett aggódnak, de máskor egyszerűen annyit közöltek velük: Roosevelt elnök hazudott. A nácik nagyvonalúan felajánlották, hogy a katonák vonuljanak hadifogolytáborokba, mivel azokban a genfi egyezmény sarkalatos pontjai érvényesek.

Ezek a röplapok azonban csak kevés hatást tudtak gyakorolni a brit és az amerikai hadseregre. Csupán 21 ezerre tehető azon amerikai katonák száma, akiket dezertálás miatt ítéltek el – az alatt a három és fél alatt, hogy az Egyesült Államok Pearl Harbor után hadviselő féllé vált, majd végigharcolta a világháborút. A szám különösen annak fényében kirívóan alacsony, hogy a világháború évei alatt összesen 16 millióan szolgáltak az Egyesült Államok hadseregében. A 21 ezer esetből 49 katonát ítéltek életfogytiglanra, s egy személyt végeztek ki.

További röplapok a gizmodo oldalán

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább