A norvég kormány is áldását adta arra a projektre, amely a második világháborúban elesett, katonai kitüntetésre jogosult katonák felkutatását célozza meg.
Három történész öt éven át járja az országot és kutatja át a levéltárakat, hogy megtalálja a skandináv ország elfeledett hőseit, azonosítsa őket, a neveket pedig felterjessze a kormánynak. Az 1941-ben alapított Háborús Kereszt Norvégia legmagasabb katonai érdemrendje, 1945-ig a norvég ellenállásban résztvevő bátor hazafiak kaphatták meg. Eddig 148 norvég, 67 francia, 43 brit, 13 lengyel és két amerikai polgár részesült a kitüntetésben. A norvég ellenállók közül egyedül Gunnar Fridtjof Thurmann Sønsteby kapta meg a Háborús Keresztet három karddal.
Akadt azonban olyan is, aki még ezt, azaz a katonáknak adható legmagasabb állami kitüntetést is visszautasította. Így tett az egykori kommunista szabotőrcsoport, az Osvald-gruppen tagja, a második világháborús veterán Leif Kjemperud is, aki lelkiismereti okokra hivatkozva nem vette át a díjat, mivel ellenzi Norvégia afganisztáni szerepvállalását. „Norvégia megszálló hatalomként van jelen Afganisztánban, amit nem lehet összeegyeztetni a németek elleni harcunkkal” – nyilatkozta Kjemperud.
Nem ez az egyetlen probléma jelenleg Norvégiában a kitüntetéséket körül. Úgy hírlik, hogy a skandináv ország miniszterelnöke, Jens Stoltenberg mindent megtesz azért, hogy megakadályozza Harald norvég király részvételét a május 8-i díjátadó ceremónián. Az ellenzék füstölög, „szégyennek” és a „hatalmi harc megnyilvánulási formájának” nevezi a kormányfő „tétova és sajnálatos” lépését, de Stoltenberg visszautasítja a vádákat.
Forrás: Múlt-kor