„A csatára való felkészülés során meggyőződhettem arról, hogy a tervezés létfontosságú, ám a tervek haszontalanok." - Dwight D. Eisenhower

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Meegeren: a hamisító, aki átverte a művészvilágot

Egy holland hamisító sikeresen megvezette a harmincas évek művészvilágát, mi több, a náci légierő vezérét is becsapta. Az átverésre azonban csak a fegyverek elnémulása után derült fény.

A Boijmans Studies sorozat új tanulmánykötete (‘Van Meegeren’s Vermeers. The Connoisseur’s Eye and the Forger’s Art) eddig ismeretlen részletekről lebbenti le a fátylat a huszadik század egyik legsikeresebb holland hamisítványával, az Emmausi vacsorával kapcsolatban. A hírhedt hamisító, Han van Meegeren (1889-1947) műve jelenleg a Boijmans Múzeum birtokában van.

Az Emmausi vacsorát 1937-ben fedezték fel Franciaországban: a holland művészettörténészek és szakértők nagy része Johannes Vermeer művének tartotta a festményt, jelentőségében Rembrandt Éjjeli őrjáratához hasonlították. Dirk Hannema, a Boijmens igazgatója még 1937-ben megvásárolta a képet, irtózatos összeget - 520 ezer guldent - fizetve a festményért, majd a kulturális intézmény büszkén kiállította azt tárlatának új főattrakciójaként.

Az azonban csak a második világégés után derült ki, hogy a korábban ünnepelt mű valódi festője nem Vermeer, hanem a "kortárs" Meegeren volt. A megtört hamisító bevallotta, hogy több "másolatával" is félrevezette a holland múzeumokat. A hatalmas botránynak köszönhetően Meegeren a háború utáni Hollandia egyik hírességévé vált, a Boijmans Múzeumról pedig kiderült, hogy a bravúros hamisító több mesterműve is falai között pihen.

Öröm az ürömben: Meegeren nem csak a holland szakembereket, hanem a náci vezetőket is megvezette, ugyanis Hermann Göringnek is eladta az egyik Vermeer-hamisítványát.

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább