„Nem ígérhetek semmi mást csak vért, gürcölést, könnyeket és izzadságot.” - Winston Churchill

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

Náci guminők a szifilisz "frontján"

Himmler guminőkkel akarta védeni a Harmadik Birodalom katonáit a lopakodó ellenség, a szifilisz ellen – állítja egy új könyv.

A különleges projekt 1940-ben kezdődött el Heinrich Himmler parancsára, ugyanis az SS hírhedt vezetője szilárdan hitte, hogy a legnagyobb veszélyforrást Párizsban a konzumhölgyek jelentik – derült ki Graeme Donald legújabb könyvéből, a Mussolini's Barber című munkából. A Himmler által is érzékelt probléma valóságmagját az a tény szolgáltatta, hogy a második világháború folyamán a szifilisz robbanásszerű terjedése hatalmas problémát jelentett az egészségügyi hatóságok számára.

A gumibabákkal való kísérletezés a megszállt Jersey szigetén kezdődött, a St. Hellier laktanya területén. A modell szerepére a magyar származású Kathe von Nagy színésznőt kérték fel, aki érthető okokból nemet mondott a korántsem megtisztelő felkérésre. A tanácstalan tervezők végül a náci propagandába jobban beilleszthető szőke hajú, kék szemű modell mellett döntöttek, melynek anyagául nyújtható és rugalmas polimerek szolgáltak. A végeredmény a megalomán ötleteiről is elhíresült SS vezért olyannyira lenyűgözte, hogy maga is rendelt ötvenet a birodalom szolgálatába állítandó gumi amazonok közül.

A projektet azonban ismeretlen okok miatt 1942-ben leállították, a felszerelés és a tárgyi emlékek megsemmisültek a drezdai bombázás során. Arthur Rinknek, a különleges kutatásban egykoron résztvevő német szobrásznak köszönhetően azonban fény derült a guminő-történelem ezen fontos, ámde elfeledett fejezetére. A könyv szerzője hozzátette: a Barbie-baba történetének kutatása során bukkant rá a bizarr történetre.

Donald egy másik érdekes esetről is beszámol könyvében: a szerző szerint valószínű, hogy a népszerű gyermekjáték, a Barbie baba „ihletője” az 1950-es években népszerű német szexuális gumibaba volt. A kultikus Barbie tervezője, Ruth Handler és férje, Elliot Handler 1956-ban az akkori NSZK-ba látogattak, ahol a fodrászüzletekben és az éjjeli klubokban árulták a titokzatos babákat. Donald szerint a gumibaba eredetei funkcióját akkor még nem ismerő Ruth vásárolt egyet, a tehetséges tervezőnő a példányt pedig felhasználta a Barbie megalkotásakor.

 

Forrás: Múlt-kor

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább