Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket.
A Cannone da 90/53 egy második világháborús olasz légvédelmi ágyú. 1938-ban a Regio Esercito (Olasz Királyi Hadsereg) úgy döntött, hogy szükség van egy a korábbi Cannone da 75/46-nál jobb légvédelmi ágyúra. A fejlesztést az Ansaldo cég végezte, a pozitív tesztek után pedig megkezdte a sorozatgyártást. A hadsereg a telepített változatból 1087 db-t, a vontatott változatból 660 db-ot, nehéz teherautókra szerelhető változatból pedig 57 db-ot rendelt. Mussolini bukásáig az olasz ipar gyenge teljesítménye és az országban fellelhető kevés nyersanyag miatt összesen csak 539 db készült el, ezek közül 48-at pedig Semovente 90/53 nehéz páncélvadászokba építettek be. 1941 végén az olasz páncéloshadosztályok tüzérezredükben 8 ilyen tehergépkocsikra szerelt fegyvert rendszeresíttek. Ez a löveg nagyszerűnek mutatkozott tankelhárító szerepkörben is. A Cannone da 90/53-as nem olyan ismert, mint a német Flak 36 88 mm-es löveg, mégis sok tekintetben felülmúlta azt: nagyobb 90 mm-es lövedéket lőtt, amely 1 kg-mal nehezebb is volt, a 90/53-as löveg csöve egy részből állt, ami gyártás szempontjából előnyösebb, mint a Flak 36-os két részből álló csöve és a 90/53 löveg lőtávolsága 12000 méter volt ezzel szemben a Flak 36-é 10600 méter. Ugyanakkor a 90/53-as ágyú csőtorkollati sebessége 50 m/s-mal meghaladta a német lövegét. A 90/53 lövegnek nem volt kifinomult tűzvezető rendszere, mint a kései Flak 36 lövegeknek, de ezek az eszközök gyakran meghibásodtak és megbízhatatlanok voltak, ugyanakkor az olasz löveg egyszerűbb tűzvezető rendszere jóval megbízhatóbb, bár a német pontosabb volt. Olaszország kapitulációja után sok példány maradt a tengelyhatalmak kezén, amiket a németek 9 cm Flugzeugabwehrkanone 41 (i) illetve Flugzeugabwehrkanone 309/1 (i) néven saját szolgálatba állítottak.
85 éve másfélmillió német katona, két és félezer páncélos, kétezer repülőgép zúdult az egymilliós lengyel hadseregre, amely alig 150 páncélossal és 400 elavult repülőgéppel rendelkezett. 1939. szeptember 1-jén tört ki…
Adolf Hitler kezében ostorral, két fegyveres társaságában berontott a Bad Wiessee-i Hanselbauer szálloda 7-es számú szobájába. „Röhm, le vagy tartóztatva!” – ordította. Ernst Röhm, az SA (Sturmabteilung) nevű náci félkatonai szervezet…
81 éve, 1943. május 16-án ért véget a megszálló nácik elleni felkelés a varsói gettóban. A varsói gettófelkelés a legjelentősebb zsidó ellenállási akció volt a II. világháború idején, amely súlyos…
Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.
Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.
Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.