Avro Lancaster
A gép prototípusa 1941-ben készült el, és rövid idő alatt olyan tulajdonságokat mutatott, hogy még abban az évben megindulhatott a sorozatgyártás. Az Avro Lancaster a sikertelen kétmotoros Manchester négymotoros változataként jött létre. A Lancesterek több mint 156 000 bevetést hajtottak végre a világháború alatt. A típus egyik legismertebb bevetése a 617-es „Gátrobbantó” bombázószázadnak a Ruhr gátjai ellen végrehajtott 1943. május 16–17-ei bevetése, illetve a Tirpitz csatahajó elsüllyesztése. Sikerét bizonyítja, hogy a ledobott bombateherhez viszonyítva a legkisebb veszteségeket szenvedte el. A típusból közel 7400 darabot gyártottak.
Avro Lancaster
A brit Légügyi Minisztérium már a háború előtt is stratégiai célpontként tartotta számon a német iparvidékeket, s ezeken belül a gátakat, amiknek az elektromos áram termelésében nélkülözhetetlen szerepe volt. De 1940-ben a RAF-nak még mindig csak kis teljesítményű bombái voltak, az iparvidék, mint a német acélfeldolgozás fellegvára, állandó vízhiányban szenvedett. 1 tonna acél előállításához 150 tonna vízre volt szükségük, ezért célpontként a Ruhr-vidék három nagy völgyzáró gátját jelölték ki, a Möhne, az Eder, és a Sorpe folyókon. A támadást 1943 májusára tervezték, amikor a tározók teljesen fel vannak töltve, vízszintjük a legmagasabb.
Dr. Barnes Wallis
Dr. Barnes Wallis mérnök (a gátrobbantó bomba feltalálója) az 1932-ben kiadott dr. Fink tervezőmérnök által kiadott konstrukciós tervek alapján, stratégiai tervet készít a gát lerombolására. A Brit hadvezetés lehetőséget lát a kivitelezésre, ezért finanszírozza a munkálatokat. Wallis elhatározta, egy új 450 Kg-os bomba létrehozását, melyet a cél közvetlen közelébe juttatva meg lehet semmisíteni nagyméretű, erősen megépített célpontokat is. Hosszú kísérletezés, és a bürokráciával vívott csatározások után, 1942 december 4.-én került sor az első bombák célba juttatására. Az első sikertelen kísérletek után ( a bomba a felszínen való pattogás közben darabokra szakad), megalkotja a vízfelszínen „ugráló“ bombát, amivel már sikeresen végrehajtható a feladat.
Az ugrálóbomba
A Lancaster bombázókat három csoportra osztották. Az 1. alakulat feladata a Möhne-gát, majd bombával még rendelkező tagjai számára az Eder-gát támadása volt. A 2. alakulatnak a Sorpe-gátat kellett elpusztítania. A 3. csoport mozgó tartalékként szolgált, két órával később indult, és – a helyzettől függően – a fő célpontokat támadta volna vagy kisebb gátakat (Schwelm, Ennepe és Diemel).
A feladat eredményei:
-
Möhne gát: átszakadt;
-
Eder gát: átszakadt;
-
Scorpe gát: sikertelen támadás.
Az átszakadt Möhne-gát
Írta: GIXeRCool