A porosz hadsereg közismerten innovatív volt, és Európában elsőként vezették be az ismétlőpuskákat, egységesített lőszerrel. Nem meglepő, hogy Poroszország 1870-71 – es franciák elleni győzelme és Németország megalakulása után Paul Mauser tervezett egy forradalmian új, zárdugattyús puskát. A megszülető német hadsereg azonnal elfogadta fő fegyverként az új puskát, és civil változatok is jelentek meg – a Mauser puska hatalmas siker volt az első pillanattól kezdve. A búr háborúk idején a britek ellen harcoló búroknak szállítottak nagy mennyiségű puskát, amelyekkel a gerillaháborút folytató búrok igen eredményesen harcoltak. Már 12-14 éves gyermekek is könnyűszerrel mészárolták a brit birodalom csapatait e fegyverekkel.
1898-ban megjelent a Gewehr 98, a Mauser puska klasszikus változata. Ez hosszúcsövű volt, és végigszolgálta az első világháborút, majd az után is a Reichswehr fő fegyvere maradt. 1935-ben aztán megszületett a rövid változat, a Karabiner 98 Kurz (rövid), vagyis a Kar98K. Mi sem volt természetesebb, mint hogy ez rögtön a születő Wehrmacht elsődleges puskája lett.
A zárdugattyú jellegzetes szögletes pályán mozog, ám ez éppenséggel nem előny. Az ismétléshez vállból kell dolgozni, ami a tűzgyorsaságot hátrányosan befolyásolja. (A brit SMLE zárdugattyúja spirálisan mozog, így egy csuklómozdulat elég a ráismétléshez, sokkal gyorsabban lehet vele lőni. Mégis sok más puskához átvették a Mauser rendszert, ugyanígy működik az orosz Moszin-Nagant, a japán Arisaka, és az amerikai Springfield is.) Ami viszont a Mauser puskákat mindig is kiemelkedővé tette, az a nagy pontosság. Nem véletlen, hogy távcsővel felszerelve kedvelt mesterlövészpuska is volt.
A tár öt lőszert képes befogadni, és nem kivehető a fegyverből. (A Gewehr 98-hoz terveztek egy 20 lőszeres, alulról behelyezhető tárat, de elvetették, mivel a 20 nehéz puskalőszert a gyenge tárrugó nem tudta kellő erővel emelni.) A töltés speciális töltőléccel történik, így az öt töltény egyszerre tárazható be. A Kar98K is felszerelhető bajonettel, de a gyakorlatban ezt a lehetőséget nem nagyon használták. Annál inkább azt a kevésbé ismert képességét, hogy egy speciális csőtoldattal (tromblon) puskagránát kilövésére is alkalmas!
A háború után a megszállt és felszabadult országok – főleg Kelet-Európában – tovább gyártották a Kar98K puskákat. A Szovjetunió olyan sokat zsákmányolt, hogy - AK-47-esek mellett!!! – a Vietkongnak és Észak-Vietnamnak is szállított belőlük. Helyi háborúkban máig feltűnnek ezek a fegyverek, a jugoszláv utángyártású Kar98K például nagy számban szerepelt az 1990-es évek délszláv háborúiban is. A Közel-Kelet háborúiban éppúgy szerephez jutott e klasszikus hadipuska, mint a romániai forradalomban, 1989-ben, de a 2003-as iraki háborúban is dörrent lövés Kar98K csövéből! Persze az eredeti 7,92 mm-es fegyverek manapság 7,62 mm-es NATO szabvány lőszerre átalakítva működnek. A mai német hadsereg, a Bundeswehr díszzászlóalja is eredeti Kar98K puskákkal látja el feladait, a horogkereszteket is csak 1995-ben távolították el róluk egy SPD-képviselő indítványára!
És a történetnek nem csak ezért nincs vége: vadász- és sportfegyverként sok változat kapható napjaink fegyverüzleteiben is, többféle kaliberrel.
-
Űrméret: 7,92 mm
-
Csőhossz: 600 mm
-
Teljes hossz: 1110 mm
-
Tömeg: 3,93 kg
-
Tűzgyorsaság: 15 lövés percenként
-
Torkolati sebesség: 755 m/s
-
Tár befogadóképessége: 5 töltényes belső tár
Írta: