A Type 38 Arisaka-puska 6,5 mm-es kalibere elégtelen volt, ez volt az egyetlen hátránya. Ennek korrigálása érdekében tervezték meg a Type 99-et (azaz 99-shiki tan-syoujuu – magyar fonetikával: 99-siki tan-szjoudzsú), amely nagyobb, 7,7 mm-es lőszerrel tüzelt. Létezett rövidebb, karabély-változat is, akárcsak a Type 38-asnál. A fegyver azonban a dzsungelharcra éles, erős hangja miatt korlátozottan volt alkalmas.
Ugyanúgy Mauser-rendszerű zárdugattyú jellemezte, mint elődjét. Érdekes újítások viszont az előágyhoz rögzített, felhajtható drótállvány, ami a célzásban segítette az aránylag kistermetű japán katonákat, valamint a felhajtható irányzék kétoldali, skálával ellátott nyúlványa, amely a repülőgépek elleni alkalmazást volt hivatva elősegíteni…de ennek a hatékonysága igen erősen megkérdőjelezhető volt. Az állvány – gyengesége folytán, mivel egylábú volt, és drótból készült – szintén nem sokban járult hozzá az eredményes harchoz.
Eredetileg az összes Type 38-as arisakát le akarták cserélni, de a csendes-óceáni háború kitörése ezt megakadályozta, így a két fegyver egymás mellett, párhuzamosan állt rendszerben. A háború végi, durvább kidolgozású változatok mindkét típusnál sokat rontottak a jellemzőkön….