Az ötlet egy lengyel katonai attasétól származik, aki az ellenállás dolgát akarta megkönnyíteni. Elmélete szerint ha az ellenálló harcos egy ellenséges katonát meg tud ölni, annak fegyverével folytathatja a harcot. Tehát minden ellenállót fel kell szerelni olyan eszközzel, hogy legalább egy németet ártalmatlanná tehessen. Ehhez olcsó, gyorsan gyártható fegyverre volt szükség.
Az ötlet 1942 márciusától valósult meg. A gyártást a General Motors lámpagyártó üzemére bízták. Annyira titkos volt a projekt, hogy a fegyvert jelzőeszközként gyártották, de még az alkatrészeket is fedőnév alatt készítették, az ütőszeget például „irányító rúdnak” írták hivatalosan.
A pisztolyokat tömegesen tervezték ledobni a megszállt Európa felett, olyan tömegben, hogy a németeknek esélyük se legyen mindet összegyűjteni. Ezzel a német harci morálra is csapást akartak mérni, hiszen elméletileg bármelyik civilnél lehetett volna lőfegyver – ha a tervet végrehajtották volna, Azonban Eisenhower nem látta ennek a praktikumát, így a félmillió legyártott Liberatorból mindössze 25 ezret juttattak el Angliába, és ezek végül is eljutottak a francia ellenálláshoz.
A pisztoly sajtolt fém alkatrészekből épült fel. Csöve huzagolatlan, így hatásos lőtávolsága a hét métert is alig haladta meg, az erős .45 ACP lőszer ellenére…ugyanis a huzagolatlan cső miatt a lövedék nem tartotta tovább az irányát. De mivel nagyon kis távolságú harcra szánták ezt nem vették figyelembe, az olcsóság és egyszerűség fontosabb szempont volt.
A markolatban a lőszereket csak tárolni lehetett, a fegyver maga egylövetű volt. Minden lövés után egy fa pálcával kellett az üres hüvelyt kilökni a csőből, és azután újratölteni. A forrasztással rögzített alkatrészek miatt 50 lövésnél többet egyetlen példány sem bírt ki, de átlagosan 10-15 lövés után szétestek a pisztolyok. Emiatt „gyapjúpisztolynak” is nevezték a Liberatort. Nem meglepő, hogy fegyveres erőknél fel sem merült a típus rendszeresítése…
A Liberatorokat papírdobozban dobták le. A doboz tartalmazta a fegyvert, az újratöltéshez szükséges fa pálcát, 10 db .45 ACP töltényt, és egy rajzos, képregény-szerű használati utasítást, hogy nyelvi nehézségek se merülhessenek fel a felhasználók körében.
A nem ledobott példányokat a háború végén megsemmisítették, s mivel a harcot megjárt fegyverek elhasználódása rendkívül gyors volt, mára mutatóba maradt meg pár példány. Ezek a gyűjtők körében keresettek.
Technikai adatok:
-
Súly: 450 g
-
Hossz: 141 mm
-
Csőhossz: 100 mm
-
Torkolati sebesség: 250 m/s
-
Hatásos lőtáv: 7,3 m
-
Lőszer: .45 ACP
Írta: dr. Bársony Atilla (Atiraptor)