A megnevezés így ebben a formában félrevezető. Eredetileg „Crown Colony” vagyis „Koronagyarmat” osztálynak nevezték ezeket a hajókat, mert a brit kolóniákról kapták a nevüket. A Fiji-osztály ennek az első, nagyobb csoportja. Az utolsó három hajó már Ceylon-osztály néven járta a tengereket.
Eredetileg a Southampton-osztály könnyített változataként kezdték az építést, hogy a Londoni Flottaegyezmény legszigorúbb előírásainak is megfeleljenek, a 8000 tonnás – cirkálókra irányadó – határ alá akarták szorítani a súlyt. Így könnyebb gépeket kaptak ezek a hajók, sebességük mégis alig lett kisebb. Végül sikerült súlyt megtakarítani, de nem eleget. Mire azonban elkészültek az egységek, a Flottaegyezmény értelmét vesztette, Japán és Németország addigra formálisan se tartotta be az előírásokat. Végül a nettó vízkiszorításuk 9 ezer tonna körül mozgott.
Igen jól bevált, modern hajók voltak a Fiji-cirkálók. A háború alatt kettő süllyedt el közülük: a Fiji-t repülőgépek süllyesztették el, amikor elfogyott a légvédelmi lőszere. A Trinidad vesztét saját torpedója okozta: az Északi-tengeren egy német rombolóra lőtt torpedókat, de az egyik giroszkópja befagyott, és a torpedó körözni kezdett, és a Trinidad oldalába csapódott. Nagy nehezen elvergődött Murmanszk kikötőjébe, ahol nagyjából összefoltozták, de a hazafelé vezető úton felfedezték a súlyosan sérült cirkálót, és a repülőgépekről ledobott bombák lángoló ronccsá változtatták, végül egy brit romboló adta meg a kegyelemlövést egy torpedóval.
A világháború után részt vettek a Koreai háborúban is, ezt követően a Ceylon-t és a Newfoundland-et eladták Perunak (itt 1982-ig élvonalbeli szolgálatban álltak), a Nigeria pedig az Indiai Haditengerészethez került. Itt végül 1985-ben bontották le. A Royal Navy az 1960-as években szerelte le a Fiji-osztályú cirkálóit, de nem ezek lettek az utolsó cirkálók a brit hajóhadban, hanem egy módosított Tiger-osztályú hajó, amely 1980-ig szolgált.
Műszaki adatok:
-
Vízkiszorítás: 10,725 tonna (bruttó)
-
Hossz: 169 m
-
Szélesség: 19 m
-
Meghajtás: 4 Parsons-gőturbina, 4 csavar, 72500 LE (Ceylon-csoport: 80000 LE)
-
Sebesség: 31,5 csomó (Ceylon-csoport: 32 csomó)
-
Fegyverzet: (Fiji-csoport) 12 x 6 hüvelykes ágyú (4 x tripla toronyban), 8 x 4 hüvelykes légvédelmi löveg (4 x iker), 8 x kétfontos légvédelmi löveg (pom-pom, 2 x quad), 2 x tripla 533 mm torpedóvető-cső. (Ceylon csoport) Ugyanaz, mint a Fiji-csoportnál, csak eggyel kevesebb ágyútoronnyal és eggyel több négyes pom-pom löveggel.
-
Legénység: 730 fő
Írta: dr. Bársony Atilla