Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket.
Az USS Pittsburgh nehézcirkálót - korábbi nevén Albany - 1944. február 22-én bocsátották vízre. Egyike volt a 24 Baltimore-osztályú hajónak. 1944 márciusában a csendes-óceáni hadszíntéren esett át a tűzkeresztségen, amikor Mitscher admirális 58. Task Force-ának részeként az Ulithi-atolltól indulva a japán szigeteket támadó repülőgép-hordozókat kísérte. Eközben a Santa Fe cirkálóval a japán bombázók által súlyosan megrongált Wasp és a Franklin repülőgép-hordozók legénységének 1700 tagját mentették ki (a Franklin fedélzetén 724 ember vesztette életét, és 265 megsebesült). 1945 áprilisában a Pittsburgh-öt az 58.2 Task Grouphoz csatolták; feladata az okinawai inváziós haderő biztosítása volt. Június 5-én sok más amerikai hadihajóval együtt a Pittsburgh-öt is tájfun rongálta meg súlyosan: orráról 10,6 m-t letépett a szél. Úgy tervezték azonban, hogy elviselje a szélsőséges időjárási körülményeket. Az osztály hajóinak szolgálati ideje nem véletlenül volt olyan magas. A javítások után a Pittsburgh visszatért a tengerre, s a háború végéig aktív szolgálatban maradt. 1973-ban bontották szét. A Baltimore-osztály eredetileg tervezett 24 hajójából a háború befejeztével, 1945 augusztusában hatot nem építettek meg. Némelyiket, - köztük a Pittsburgh-öt - az 1960-as években modernizálták.
TECHNIKAI ADATOK
Vízrebocsátás: 1944
Vízkiszorítás: 13.838 t (üresen); 17.475 tonna harckészen
Méretek: hossz: 205,18 m - szélesség: 21,24 m - merülés: 6,55 m
Sebesség: 33 csomó
Személyzet: 1200 fő
Hajtómű: 4 hajócsavar, 4 fogaskerék-áttételes turbina - 120 000 Le
Hatótávolság: 13 000 km
Fegyverzet: 9 db 20,3 cm-es ágyú; 12 db 12,7 cm-es ágyú; 48 db 40 mm-es és 26 db 20 mm-es légvédelmi ágyú + 4 repülőgép
85 éve másfélmillió német katona, két és félezer páncélos, kétezer repülőgép zúdult az egymilliós lengyel hadseregre, amely alig 150 páncélossal és 400 elavult repülőgéppel rendelkezett. 1939. szeptember 1-jén tört ki…
Adolf Hitler kezében ostorral, két fegyveres társaságában berontott a Bad Wiessee-i Hanselbauer szálloda 7-es számú szobájába. „Röhm, le vagy tartóztatva!” – ordította. Ernst Röhm, az SA (Sturmabteilung) nevű náci félkatonai szervezet…
81 éve, 1943. május 16-án ért véget a megszálló nácik elleni felkelés a varsói gettóban. A varsói gettófelkelés a legjelentősebb zsidó ellenállási akció volt a II. világháború idején, amely súlyos…
Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.
Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.
Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.