„Embertartalékaink kiapadhatatlanok!" - Joszif Sztálin

Második világháború

patreon reklamTámogass bennünket!
Anyagi eszközeink nincsenek, ezek hiányában viszont hosszabb távon leküzdhetetlen nehézségbe ütközik e bázis fennmaradása. Honlapunk nonprofit, csapatunk tagjai puszta elhivatottságból teszik, amit tesznek. Ezért kérjük: akinek fontos e felület fennmaradása, e közösség további munkája, és üzenetünk eljuttatása minél szélesebb körbe, támogasson bennünket. 

SdKfz. 8 nehéz vontatójármű

A 12 tonnás vontató története egészen 1931-ig nyúlik vissza, amikor a Daimler-Benz vállalat az akkor még baráti államnak számító Szovjetunóval közösen kifejlesztette a ZD-5 jelzésű féllánctalpas vontatót. A jármű a már korábban említett döntés következtében a német fegyveres erők érdeklődését is felkeltette, így azt tovább fejlesztették a Reichswehr igényeinek megfelelően. Az DBs7 gyári jelzésű vontatót 1934-ben Sd.Kfz. 8 jelzéssel állították rendszerbe a német haderőnél, schwerer Zugkraftwagen 12t néven. Az Sd.Kfz. 8-asok gyártása azonban rendkívül költséges és bonyolult folyamat volt: egy jármű 46 000 birodalmi márkába került, amiből három Sd.Kfz. 10-es vontatót lehetett volna építeni. A gyártás üteme 1943-ban érte el a csúcspontját, azt követően csökkent: a termelőkapacitást a nehezebb, de gazdaságosabban gyártható Sd.Kfz. 9-es gyártására állították át. A háború végéig 3450 darab 12 tonnás vontató készült.

TECHINKAI ADATOK:

  • Méretek: hosszúság 7,40 m; szélesség 2,35 m; magasság 2,20 m

  • Súly: 14 400 kg

  • Személyzet: 2+13 fő

  • Fegyverzet: nincs

  • Páncélzat: nincs

  • Hatótáv: 250 km (úton)

  • Motor: egy 185 LE-s Maybach HL85 TUKRM 12 hengeres benzinmotor

  • Teljesítmény: max. sebessége úton 51 km/h

Hirdetés

További cikkek

A
A 25. órában vagyunk!

Minden családban keringenek történetek arról, mit is tett, vagy élt át egy rokon a II. világháborúban. Sokáig erről még beszélni sem volt ildomos, ám sok családban még ma is élnek azok az emberek, akik átélték a történelem egyik legnagyobb háborúját. Az ő történeteiket szeretnénk most megosztani, hogy azok is hallathassák a hangjukat, akik eddig nem tehették, vagy ma már nincsenek köztünk.

Bővebben
Látogatásaink

Az évek során igyekeztünk minél több - a világháborúhoz kapcsolódó - múzeumba, hadiparkba, haditechnikai bemutatóra és egyéb helyszínre eljutni. A gyűjteményünket olvasóink beküldött képeivel remélhetőleg tovább sikerül folyamatosan bővítenünk.

Tovább
Emlékművek

Hideg kő és/vagy fém mementói a múlt eseményeinek, a múlt embereinek és tetteiknek. Hidegek - mégis élnek. Naponta elmegyünk mellettük, mégis ritkán állunk meg, olvasunk el néhány nevet, és hajtunk fejet.

Tovább